سرویس خودرو توسط خودتان

بسیاری از روانشناسان انجام برخی سرویس های اتومبیل توسط خود مالک را راهی برای سرزندگی شخص و بسیار مفید می دانند. نکته بسیار مهم اما اینجاست که بسیاری از افراد نمی توانند بسیاری از سرویس های خودرو را خودشان انجام دهند. البته هستند افراد آچار به دستی که می توانند موتور خودروی شان را هم پیاده و دوباره سوار کنند اما اغلب افراد تجربه و مهارت لازم برای تعمیر خودروی خود را ندارند.

اگر علاقه مند هستید که گاهی آچار دست بگیرید و دستی به اتومبیلتان بکشید اما تجربه و مهارت لازم را ندارید یا به هر دلیلی نمی توانید این کار را انجام دهید، نگران نباشید. مکانیزم یک خودرو آنقدر پیچیده هست و آنقدر بخش های مختلفی دارد که هرکس با هر میزان آشنایی به مسائل فنی خودرو بتواند آن را سرویس کند. یکی از سرویس هایی که بیشتر افراد البته به شرط رعایت اصول ایمنی و نکات فنی می توانند آن را انجام دهند تعویض آب رادیاتور است. در این مطلب روش تعویض آب رادیاتور یک خودروی معمولی را باهم بررسی می کنیم.

آب رادیاتور، مهمترین بخش رادیاتور

رادیاتور بخش اصلی سیستم خنک کننده موتور خودرو است. بدون عملکرد بهینه رادیاتور خودروی شما چند ساعتی بیشتر دوام نخواهد آورد بنابراین باید حسابی حواستان به این بخش باشد. آب رادیاتور که ترکیبی از ضد یخ و آب است، مهمترین المان در رادیاتور به شمار می رود. آب رادیاتور در عین اینکه موتور خودروی شما را خنک نگه می دارد، در زمستان یا در مناطق سردسیر از یخ زدن آن هم جلوگیری می کند.

زمان تعویض آب رادیاتور

تعویض آب رادیاتور باید در دوره های متناوب و به صورت منظم انجام شد. طول این دوره ها کاملا بستگی به کیفیت آب رادیاتور، اقلیم، میزان کارکرد و ساختمان موتور دارد. نمایندگی های تعمیرات مجاز می توانند به راحتی این دوره را برای شما محاسبه کنند. آب رادیاتور بعد از مدتی حضور در چرخه، با آلاینده های مختلف ترکیب می شود و خاصیت اسیدی پیدا می کند. به همین دلیل باید آن را قبل از اینکه کاملا اسیدی شود و خاصیتش را از دست بدهد تعویض کنید. معمولا در ایران توصیه می شود هر ۵۷ هزار کیلومتر یا هر دو سال یک بار آب رادیاتور را تعویض کنید. البته همانطور که گفت این اعداد برای هر خودروی به خصوص ممکن است متفاوت باشد.

چگونه آب رادیاتور خودرو را عوض کنیم؟

برای تعویض آب رادیاتور همانطور که در ابتدای مطلب گفتیم، ابتدا باید نکات ایمنی را در نظر بگیرید. گفتیم که آب رادیاتور بعد از مدتی قابلیت اسیدی پیدا می کند. اگر بیشتر از دو سال از آخرین تعویض آب رادیاتور خودروی شما سپری شده، عملا با اسید طرف هستید پس باید وسایل ایمنی لازم را تهیه کنید و در مواجه با آب رادیاتور بسیار مراقب باشید.

نحوه تخلیه آب رادیاتور

یک ظرف بزرگ تهیه کنید که جنس آن قابلیت ضد اسیدی داشته باشد. این ظرف را زیر رادیاتور قرار دهید و به آرامی در آن را باز کنید. پیچ تخلیه رادیاتور را بچرخانید تا شیر تخلیه آب رادیاتور باز شود و آب خارج شود. اگر پیچ تخلیه پلاستیکی باشد باید مراقب باشید چون این پیچ ها معمولا شکننده هستند.

• گیره روی شلنگ زیر رادیاتور را با انبردست بازکنید. شلنگ را از رادیاتور جدا کنید.

نحوه اضافه کردن آب رادیاتور جدید

• ضد یخ و آب مقطر را طبق دستورالعمل کارخانه سازنده خودرو باهم مخلوط کنید. دقت کنید درصد مواد به کار رفته در این ترکیب حتما طبق دستورالعمل باشد. هرگز از آب معمولی استفاده نکنید. حجم آب رادیاتور شما بستگی به اندازه موتور دارد. این حجم در دستورالعمل کارخانه آمده است.

به آرامی و با دقت ترکیبی که ساخته اید را داخل رادیاتور بریزید.

موتور را روشن کنید و اجازه دهید کمی کار کند. بعد از چند دقیقه با فعال شدن ترموستات، سطح مایع داخل رادیاتور کم می شود

با دقت آب رادیاتور را به سطح استاندارد برسانید و در آن را ببندید.

•       جمع بندی

•       در بعضی مدل های جدید خودرو شما ممکن است به ابزار مخصوص هواگیری رادیاتور احتیاج داشته باشید. توصیه می کنم اگر از خودروهای مدل جدید استفاده می کنید حداقل برای اولین بار، تعویض آب رادیاتور را به متخصص بسپارید و کار را از او یاد بگیرید.

•       توجه داشته باشید که از هر ضد یخ و هر آب مقطری استفاده نکنید. شرکت های خودرو ساز معمولا مارک های مورد اعتماد خود برای این مواد را اعلام می کنند. سعی کنید از همین مواد استفاده کنید چون در غیر این صورت ممکن است رادیاتور شما آسیب جدی ببیند.