متاسفانه یکی از اتفاقات ناخوشایند رخ داده در حال حاضر در سایت های خرید و فروش خودرو ، آگهی های غیر واقعی بسیاری از دلالان خودرو می باشد که به منظور سردرگمی خریداران و فروشندگان خودرو ایجاد می شود به طور نمونه زمانی که فروشنده خودرویی تصمیم به فروش داشته باشد، دلالان خودرو با اشاره به وجود آگهی‌های با قیمت های پایین تر که توسط خود آنها درج شده است باعث می شوند که فروشنده خودرو با فروش به  قیمت های پایین تر خودرو خود را به آنها بفروشد.

یکی از مهمترین نگرانی های خریداران خودرو در خصوص تعیین ارزش خودروهای مورد نظرشان می باشد تغییرات شدید قیمت ها عدم اعتماد به قیمت‌گذاری نمایشگاه های خودرو و دلالان، در کنار تفاوت‌های خودرو های مختلف این امر را بسیار تخصصی و پیچیده نموده است.

 یکی از روش‌هایی که در حال حاضر خریداری برای یافتن پاسخ و مناسب در خصوص ارزش خودروی مورد نظر خود انجام می دهد مراجعه به سایت های آگهی خودرو می باشد که با پیدا کردن خودرو مشابه خودرو مورد نظر پاسخ خود را بیابند که متاسفانه گستردگی بسیار زیاد مشخصات و ویژگی‌های خودروها چه از نظر آپشن و چه از نظر ویژگی های اختصاصی هر خودرو شامل سال و کارکرد این موضوع را بسیار سخت و وقت گیر و در کنار موارد گفته شده بالا آن را غیر قابل اعتماد نموده است.

اگرچه در بسیاری از موارد اختلاف های فاحش قیمت گذاری برای یک خودرو با مشخصات مشابه از سوی فروشندگان مختلف نشان از نابسامانی بازار و باعث سردرگمی مشتریان می شود بطور نمونه برای یک خودرویی مشابه تالیسمان 2017 با کارکرد مشابه اختلاف قیمت هایی تا 50 میلیون تومان در آگهی ها درج شده است.

 در موارد دیگری، در التهابات بازار ، قیمت گذاری های غیر منطقی موجب می شود خودروها  قیمت های غیر واقعی پیدا کنند ، به طور نمونه در تاریخ نگارش این گزارش خودرو پراید ۱۳۱ با کارکرد 220 هزار کیلومتر و مدل 1390 با قیمت 357.000.000 ریال معامله می شود در حالی که قیمت خودرو صفر هم این مدل که در بازار 500.000.000  ریال می شود این نشان می دهد که کاهش ارزش خودرو به واسطه ۹ سال مدل پایین و کارکرد 220 هزار کیلومتر 143.000.000 ریال یا معادل 28 درصد ارزش خودرو میباشد.

از سوی دیگر در حال حاضر ارزش خودرو فرسوده که عمر 20 سال  دارد کمتر از 15 درصد قیمت خودرو می باشد اگر افت ناشی افت ناشی از رنگ شدگی ها  را معادل 10 درصد بدانیم یعنی کاهش ارزش این خودرو در 11 سال بعد تا فرسودگی به حدود 52 درصد می رسد که بسیار زیاد است چرا که هزینه‌های نگهداری و خرابی برای خودرو های با  سن بالاتر بیشتر می باشد.

  به عبارت دیگر متاسفانه نبود سیستم جامع ارزش گذاری خودرو موجب شده است این خودرو با قیمت های بالاتر از واقعیت آگهی شده و خریداران این خودروها هزینه بالاتری از ارزش واقعی خودرو را پرداخت کنند.

البته مشابه این موارد به وفور یافت می شود و در مورد خودروهایی نظیر ۲۰۶ تیپ ۲ نیز کاملاً قابل مشاهده است در این شرایط مبنا قراردادن یک آگهی بدون توجه به مجموع بازار روش دقیقی نیست که سایتهایی و اپلیکیشن هایی مختلف از آن استفاده می کنند.


یکی از مهم ترین پرسش های مطرح در خصوص تعیین ارزش خودرو شناسایی، میزان تاثیر افت مدل و افزایش کیلومتر پیمایش خودرو در ارزش خودرو می باشد که با توجه به عوامل متعددی نظیر برند خودرو ، کیفیت و هزینه های نگهداری و دسترسی به خدمات ، سابقه عرضه خودرو و  اعتبار شرکت فروشنده  و بسیاری از عوامل دیگر برای هر خودرو می باشد.

 این موضوع در کشورهای توسعه یافته مورد مطالعات جامعه قرار گرفته و میزان افت ارزش خودرو برای خودروهای مختلف شناسایی شده است.

تغییرات ارزش خودروهای مختلف

 به منظور پاسخگویی به این نیاز اساسی برای اولین بار در کشور پس از انجام مطالعات جامع در خصوص شناسایی میزان افت خودروهای مختلف بر اساس کاهش مدل و افزایش کیلومتر پیمایش شده ابزار هوشمند قیمت گذاری در سایت کاراِف در دسترس همگان قرار گرفته است تا با تعیین مدل و کیلومتر خودرو مورد نظرشان ارزش واقعی خودرو را مشاهده کنند.

 در سایت کاراِف شما میتوانید ارزش خودروها را بر اساس الگوی هوشمند مشاهده کنید.

شما می توانید  با استفاده از این ابزار  مانند حرفه ای ها عمل کرده و برای خرید مطمئن از سایت کاراِف درخواست کارشناسی دهید.