مقایسه و معرفی دو خودروی جدید شاهین و تارا:

شرکت سایپا خودروی شاهین و ایران خودرو نیز خودروی تارا، را به جهانیان معرفی کردند و از این دو خودروی ایرانی رونمایی شد. دو خودروی جدید شاهین و تارا حاصل تلاش و تمام توان مهندسان ایرانی است که در این شرایط بحرانی تحریم ها به سرانجام رسیده است.

معرفی خودروی جدید شاهین:

شاهین طراحی بیرونی بسیار زیبا و مدرنی دارد و بر اساس نسل دوم تویوتا ساخته شده است و اولین پلتفرمی است که در ایران ساخته شده است.

موتور خودروی شاهین قدرتی معادل 110 اسب بخار دارد، گیربکس 5 سرعته اتوماتیک، تهویه مطبوع اتوماتیک، چراغ های اتوماتیک، نمایشگر 7 اینچی، دوربین عقب، دکمه های کنترلی روی فرمان خودروی شاهین از آپشن های این خودرو می باشد.

شاهین در دو تیپ S و G در بازار موجود است: که تیپ G شاهین سایپا مدرن تر و مجهزتر از تیپ S است.

خودروی شاهین

معرفی خودروی جدید تارا( K132):

می توان به جرات گفت که تارا همان پژو 301 است که قسمت جلو و عقب این خودرو تغییر کرده است و ظاهر تارا را زیباتر و متفاوت تر از 301 کرده است. موتور تارا قدرتی مابین 110 تا 115 اسب بخار تولید می کند و مصرف سوخت آن هم کاهش یافته است ( در حدود 7 لیتر)، گیربکس آن 5 یا 6 سرعته است و در مدت زمان 5.9 ثانیه سرعت را از صفر به صد ارتقاء می دهد.

آپشن های تارا عبارتند از: فرمان برقی با دکمه های کنترلی، ایربگ های جانبی، نمایشگر لمسی 7 اینچی، دی لایت، تنظیم برقی صندلی، کروز کنترل، سیستم تهویه اتوماتیک و .... 

خودروی تارا

مقایسه دوخودروی جدید شاهین و تارا:

هردو سدان داخلی کشور به حساب می آیند ولی شاهین برنده ی طراحی بیرونی و تارا برنده ی طراحی داخلی است. این جمله به این معناست که طراحی بیرونی و خارجی شاهین بسیار زیباتر از تارا است ولی در مقابل طراحی کابین تارا مدرن تر و زیباتر و پیشرفته تر از کابین ساده ی شاهین است.

تارا از نظر تجهیزات برتر و بالاتر از شاهین است.

قوای محرکه تارا بسیار بالاتر از شاهین است.

از نظر ایمنی هر دو خودرو در یک سطح قرار دارند.

از نظر مقایسه فنی می توان گفت که سایپا شاهین در رده ی پایین تری نسبت به تارا قرار می گیرد.

سایپا شاهین با وجود موتوری 1.5 لیتری و سیستم 8 سوپاپ با داشتن تکنولوژی های قدیمی در مقایسه با تارا ایران خودرو بازدهی پایین تری دارد.

قیمت خودروی شاهین 133 میلیون و قیمت خودروی تارا در حدود 300 میلیون تومان پیش بینی می شود. به طور کلی قیمت خودرو در ایران در مقایسه با جهان خیلی کم تر است؛ مشکل مهم و اساسی عدم کیفیت و بازار رقابتی و قیمت نامتعارف ارز می باشد.

 کلام آخر این که هر دو خودروی جدید شاهین و تارا در ردیف خودروهای داخلی و ساخت کشور می باشند که تقریبا سطح بسیاری از مشخصات فنی و آپشن ها و امکانات آن ها یکسان و شبیه هم هستند و احتمالا آنهایی که به دنبال قیمت پایین تر و یا زیبایی و طراحی زیباتر باشند مجبور خواهند شد که از بین هر دو، یکی را انتخاب کنند.