مالیات خودرو بالای یک میلیارد تومان، هیاهو برای هیچ

مالیات خودروهای لوکس امروزه به بحث داغی تبدیل شده است، و نگرانی های زیادی را در بازار بوجود آورده است اما واقعیت داستان چیست و در نهایت هر شخص با توجه به خودروهایی که دارد چقدر باید مالیات پرداخت کند؟

پنجم اسفند ماه سال 99 بود که نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جریان جلسه علنی مجلس و بررسی بخش درآمدی لایحه بودجه سال ۱۴۰۰، بند الحاقی ۷ تبصره ۶ ماده واحده لایحه بودجه را بررسی کرده و براساس آن مصوب کردند تا کلیه مالکان خودرو (اعم از اشخاص حقیقی و حقوقی) انواع خودروهای سواری و وانت‌های دو کابین دارای شماره انتظامی شخصی به نام خود و فرزندان کمتر از ۱۸ سال و محجور تحت تکفل که در پایان هر سال مجموع ارزش خودرو آن ها بالغ بر یک میلیارد تومان است، مشمول پرداخت مالیات سالانه خودرو خود شوند.

تعرفه اخذ مالیات براین اساس است که خودروهای با ارزش ریالی یک میلیارد تا یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان، نسبت به مازاد یک میلیارد تومان؛ یک درصد، از بیش از ۱.۵ میلیارد تومان تا سه میلیارد تومان به نسبت میزان مازاد ۱.۵ میلیارد تومان؛ دو درصد، از بیش از سه میلیارد تومان تا ۴.۵ میلیارد تومان نسبت به مازاد سه میلیارد تومان؛ سه درصد و در نهایت خودروهای با ارزش بالغ بر ۴.۵ میلیارد تومان (چهار میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان) به نسبت مازاد بر ۴.۵ میلیارد تومان؛ چهار درصد مشمول پرداخت مالیات به صورت سالانه خواهند شد.


بطور واضح‌تر می‌توان گفت، خودروهایی که تا یک میلیارد تومان قیمت دارند، معاف از پرداخت مالیات سالانه هستند. اما  مالک خودرویی که بطور مثال ارزش ریالی روز آن یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان باشد، دو میلیون (از بابت مازاد بر یک میلیارد تومان) بایستی مالیات بپردازد. چنانچه ارزش خودرو ۱.۵ میلیارد تومان باشد شامل سالانه پنج میلیون تومان مالیات و همچنین برای خودرویی با ارزش بطور مثال سه میلیارد و ۵۰۰ هزار تومان، سالانه ۴۱ میلیون تومان مالیات و در نهایت در خودروهایی با ارزش ریالی بالاتر از ۴.۵ میلیارد تومان نیز؛ بطور مثال برای یک خودرو چهار میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومانی، در مجموع سالانه ۹۲ میلیون تومان مالیات محاسبه خواهد شد.

 

اما این مالیات شامل چه خودروها و چه اشخاصی می‌شود؟

 مرجع محاسبه مالیات خودرو، قیمت فروش و مجموع ارزش گمركی و حقوق ورودی انواع خودروهای تولید داخل (1400) و وارداتی (2021) است که توسط سازمان امور مالیاتی کشور در سال 99 تعیین و اعلام شده است.

 ذکر چند نکته بسیار مهم است.

  • اول اینکه مبنای محاسبه خودرو همانطور که اشاره شد ربطی به قیمتهای بازار ندارد.

  • مورد دوم اینکه همانطور اشاره شد مجموع خودروها شامل مالیات می‌شود و ممکن است تنها با اضافه کردن یک خودروی پراید به مجموع خودروهایتان شامل مالیات شوید.

  • مورد سوم مربوط به ارزش اعلامی خودروها می‌باشد که در بعضی موارد تضاد جالبی در آن مشاهده می‌شود به عنوان مثال خودرو بنز C200 است که ارزش مدل 2014 تا 2019 آن سه میلیارد و سیصد میلیون تومان اعلام شده در حالی که برای مدل 2013 به پایینتر آن یک میلیارد و سیصد و شصت میلیون تومان تعیین شده است در نگاه اول به نظر می رسد در حالی که بین مدل 2014 و 2013 این اتاق هیچ تفاوتی با هم ندارند هزینه مالیاتی زیادی ایجاد شده ولی در واقع خودرو 2014 از نطر سازمان مالیاتی یک میلیارد و سیصد و بیست میلیون تومان ارزش دارد در حالی که خودرو مدل پایین تر مدل 2013 ارزش یک میلیارد و سیصد و شصت میلیون تومان در نظر گرفته شده است که منطقی نمی‌باشد.

 باتوجه به تورم موجود در بازار بعید است هزینه یک تا  چهار درصدی هزینه مالیات روی خودروهای بالای 1 میلیارد تومان اثر قابل توجهی برای مالکین این خودروها داشته باشد چراکه اگر قیمتها برخلاف سال های اخیر افزایشی نباشد هزینه های مالکیت شامل نگهداری و استفاده بهمراه افت ارزش خودرو بسیار بالاتر از هزینه های مالیات می باشد و چناچه افزایش قیمت سالهای اخیر رخ دهد هزینه مالیات در قیاس آن ناچیز است اگرچه این سوال مطرح است مبنای ارزشگذاری مالیاتی خودروهای وارداتی با چه نرخ ارزی در نظر گرفته شده است و آیا مبنای حقوق گمرکی ارز 4200 تومانی می باشد یا خیر

بدون شک در حوزه خرید و فروش خودرو و نمایشگاه و سرمایه گذاران به هزینه های مالیاتی توجه خواهند کرد و عملا این هزینه به خریداران منتقل خواهد شد .

به طور نمونه مالیات تعدادی از خودروهای موجود در بازار بر اساس قیمت روز خودرو ، ارزش گذاری مالیاتی و مالیات متعلقه در نمودار زیر نمایش داده شده است .

 


برای محاسبه مالیات خودروهای خود با مراجعه به بخش محاسبه مالیات خودرو در اپلیکیشن کاراِف و یا سایت کاراِف ( www.carf.ir ) به راحتی و با تعیین خودروهای خود میزان مالیاتی که شامل آن می‌شوید را بدست آورید.

برای مشاهده هزینه های خودرو از لینک های زیر استفاده کنید.