در جوامع امروزی استفاده از خودروی شخصی جهت سهولت رفت و آمد و در رفع نیاز آسایش و تفریحات زندگی به عنوان یک ابزار مورد استفاده قرار می گیرد.

شرکت های خودروسازی در رقابت و تلاش برای فروش و توسعه کسب و کار خود باتوجه به تقاضا و بازار هدف موجود سعی می کنند با به کارگیری تکنولوژی و بهینه سازی هزینه ها، خودروهای ارزان تر و با کیفیت تری تولید کنند.

در برخی کشورها ، هدف از خرید خودروی شخصی رفع نیازهای آسایشی و روزمره می باشد ، اما در برخی دیگر علاوه بر این موضوع ، خودرو به عنوان یک کالای ارزشمند و سرمایه ای نیز تلقی می گردد؛ به گونه ای که در صورت نیاز بتوان آن را تبدیل به نقدینگی و یا خودرویی ارزان تر یا گران تر نمود. بنابراین در این جوامع معمولا علاوه بر قیمت و کیفیت، عواملی دیگر از جمله وضعیت خدمات پس از فروش، محبوبیت خودرو در بازار دست دوم، هزینه های تعمیر و نگه داری خودرو و افت قیمت خودرو نیز مطرح می گردد.

 

لذا در جوامعی که خودرو به عنوان کالای سرمایه ای محسوب می شود در زمان خرید خودروهای دست دوم و کارکرده موضوع پیچیده تر شده و علاوه بر گزینه های یاد شده در بالا ، وضعیت ظاهری خودرو در مقایسه با وضعیت صفر کیلومتر همان خودرو ، فقدان ضعف در وضعیت رنگ ، بدنه و تزیینات ، میزان کارکرد واقعی خودرو ، صحت و سلامت عملکرد موتور خودرو ، سیستم انتقال قدرت ، سیستم تعلیق ، سیستمهای الکترونیکی و امکانات رفاهی و آسایشی خودرو نیز مطرح می گردد.

به دلیل اینکه کنترل و بررسی این موارد نیازمند به دانش فنی ، تجربه و ابزار دارد، وجود یک کارشناس فنی به همراه ابزار و تجهیزات اختصاصی در این مورد نیاز می باشد.

و با توجه به گستردگی علوم فنی در حوزه خودرو به ویژه تنوع خودروهای وارد شده به کشور، وجود یک تیم کارشناسی به همراه ابزار و تجهیزات تخصصی می تواند خطاهای کارشناسی خودرو را بسیار کاهش دهد.

   کارشناسی تخصصی خودرو  به طور دقیق به چند بخش تقسیم می گردد :

1- کارشناسی بدنه و رنگ خودرو:

وجود شرایط محیطی مناسب از جمله نور کافی با حداقل 700 Lux که آن رامی توان با یک سالن نور ، عاری بودن رنگ خودرو از گرد و غبار در زمان کارشناسی جزء الزامات این بخش محسوب می گردد. وجود دستگاه ضخامت سنج رنگ از جمله ابزارهای مفیدی است که می تواند با محاسبه میزان ضخامت رنگ بدنه با دقت میکرون اشتباهات کارشناس را در ارتباط با این موضوع به حداقل برساند.

 

 2-کارشناسی فنی:

بررسی و کنترل صحت عملکرد مجموعه های موتور ، سیستم انتقال قدرت ، سیستم تعلیق ، آپشن ها و امکانات رفاهی و .... در مورد خودروهایی با تکنولوژیهای به روز، از جمله ابزارهایی که در این بخش به توانایی و تجربه کارشناس برای بررسی دقیق ترکمک می نماید ، دستگاه دیاگ ( diagnostic test ) می باشد.

 

3-اصالت متعلقات خودرو:

یکی از مهمترین بخش های کارشناسی کنترل مدارک و متعلقات خودرو از جمله موتور ، شاسی ، اتاق خودرو و برخی از تجهیزات الکترونیکی که دارای شماره شناسه و یا شماره سریال قطعات است، می باشد.در نهایت در گزارشی از کارشناس با در کنار هم قرار دادن المان های بررسی شده می توان به شرایط خودروی کارشناسی شده پی برد.


برای کارشناسی تخصصی و تایید اصالت خودرو به سایت کاراِف مراجعه و درخواست کارشناسی خودرو کرده تا  تیم کارشناسی کاراِف با بررسی کامل فنی، بدنه با بروزترین دستگاههای دنیا ، و قیمت گذاری تخصصی خودرو کارکرده ، در تمام مراحل یک خرید مطمئن و سفارشی خودرو همراه شما باشند.