با توجه به اینکه خودرو یک کالای سرمایه ای محسوب می شود بنابراین خطراتی آن را تهدید می کند.با شرایط اقتصادی خاصی که بوجود آمد، خودروی هر شخص به لیست سرمایه‌هایش اضافه شد.
همزمان با افزایش قیمت خودرو، کاهش واردات و تاخیر در تحویل خودرو‌های داخلی؛ توان و تمایل بسیاری از افراد برای خرید خودروی صفر هم کمتر شد. در نتیجه بازار خرید و فروش خودرو دست دوم هم رونق دوباره‌ای گرفت.همزمان با این رونق، روش‌های خلاقانه و جدید کلاهبرداری هم ظهور کرد!


۱- پارکینگ دوقبضه و ادعای خسارت:
در این روش که متاسفانه جدیدا زیاد باب شده است کلاهبردار در قامت یک خریدار به سراغ خودروی شما می‌آید. خریدار خودروی شما را می‌بیند و علی‌رغم آگاهی از آسیب‌های خودرو آن‌ها را در قولنامه قید نمی‌کند و یا به صورت کامل قید نمی‌کند.
خودرو به پارکینگ دو قبضه منتقل می‌شود.اما خریدار در روز تعویض پلاک با کارشناس خودرو حاضر می‌شود و با مستند کردن آسیب‌های خودرو، از شما ادعای دریافت خسارت یا کاهش قیمت خودرو را دارد و حق هم با اوست!


۲- جابه جایی خودرو در فاصله بین تنظیم قولنامه و تعویض پلاک:
شما به همراه یک کارشناس خبره برای خرید یک خودرو مراجعه می‌کنید و خودرو را بازبینی می‌کنید و کارشناس هم سلامت فنی و بدنه خودرو را تایید می‌کند.
اما فروشنده با ترفند‌هایی شماره شاسی را در قولنامه ذکر نمی‌کند. قولنامه در محضر نوشته می‌شود و بیعانه هم پرداخت می‌شود. فردای آن روز به تعویض پلاک مراجعه کرده و همه چیز قانونی و درست پیش می‌رود.
غافل از اینکه پس از خرید خودرو متوجه تصادفی بودن خودرو می‌شوید. در مرحله اول به کارشناس شک می‌کنید، اما کارشناس را خودتان انتخاب کرده‌اید.
نکته اینجاست که خودروی تحویلی به شما با خودروی کارشناسی شده متفاوت است.
در روز معامله یک خودروی سالم بدون رنگ را به شما نشان داده‌اند و در روز تعویض پلاک یک خودروی چپ شده با همان مشخصات ظاهری را به شما تحویل داده اند.


۳- هول کردن خریدار خودرو یک شگرد قدیمی و کاربردی:
هول کردن خریدار برای خرید خودرو یکی از شگرد‌های قدیمی و پرکاربرد کلاهبرداران است که همچنان قربانی می‌گیرد.
شما به عنوان خریدار یک خودرو با قیمت مناسب پیدا می‌کنید و برای بازدید مراجعه می‌کنید. در زمان بازدید شما، فرد دیگری هم به همراه کارشناس خودرو برای بازدید مراجعه می‌کند.
پس از پایان کارشناسی، خریدار دوم اصرار دارد که خودرو را بخرد و به این طریق شما را هول می‌کند تا از ترس از دست دادن یک موقعیت خوب، خودرو را بخرید.متاسفانه فروشنده، کارشناس و خریدار دوم همگی هم دست هستند و یک خودروی تصادفی با کلی ایراد فنی و بدنه را به شما فروخته‌اند.


۴- فروش خودرو لوآپشن به جای خودروی فول
این روش متاسفانه در خودرو‌های لوکس بسیار پرکاربرد است. این راه سود زیادی را نصیب کلاهبرداران می‌کند.
بیش از همه در خودرو‌های توسان، اسپورتیج و سانتافه کاربرد دارد. چون این خودرو‌ها در تیپ‌های مختلف و به سفارش کشور‌های مختلف وارد ایران می‌شوند. کلاهبرداران خودرو‌های لوآپشن را خریداری می‌کنند. با اضافه کردن آپشن‌های تقلبی خودرو را به عنوان فول آپشن و به قیمت بسیار بالاتر می‌فروشند.
تنها راه مصون ماندن از این کلاهبرداری استفاده از کارشناسان خبره است. چرا که حتی کارشناسان کم تجربه هم در تشخیص آپشن تقلبی از فابریک کارخانه به مشکل می‌خورند.


راه های بالا تنها برخی از موارد موجود از انواع تقلباتی است که در زمان خرید و فروش خودرو توسط کلاهبرداران انجام می‌شود.
و متاسفانه هر روز روش‌های جدیدتری برای کلاهبرداری ظهور می‌کند که به راحتی هم قابل تشخیص نیستند.
 بهترین راه برای مصون مانده از این روش‌های کلاهبرداری مراجعه کردن به مراجع و مراکزی است که به صورت قانونی مشغول به فعالیت هستند و وضعیت خودرو‌های موجود در آن‌ها چه از نظر مدارک و چه از نظر سلامت فنی و بدنه کاملا مشخص است.


کاراِف اولین سایت تخصصی ارائه خدمات خرید ، فروش و پس از فروش در سراسر کشور می باشد که با کارشناسی رایگان خودرو در محل مورد نظر شما ، و همراهی در مراحل حقوقی خرید خودرو را امن و لذت بخش میکند. کاراِف با داشتن کادر مجرب و متخصص ، خودروی انتخابی شما را که قصد خرید آن را دارید به صورت تخصصی و رایگان کارشناسی میکند و در تمامی مراحل خرید و حقوقی خودرو همراه شماست . خرید مطمئن خودرو از سراسر کشور را با کاراِف تجربه کنید .