خش افتادن روی خودرو، به ویژه خط و خش عمیق خودرو یکی از مصیبت‌هایی است که مالکان انواع اتومبیل‌های ایرانی و خارجی، ارزان‌قیمت و گران‌قیمت با آن دست به گریبان هستند. خوشبختانه روش‌های خش‌گیری ماشین متعددی وجود دارند که به کمک آن‌ها می‌توان مشکلات خط و خش خودرو را برطرف کرد. البته ترمیم خط و خش ماشین به میزان و عمیق خط و خش‌ها بستگی دارد و در نهایت شما باید با توجه به کیفیت خط و خش‌های وارد شده به بدنه خودروی خود، بهترین روش برای از بین بردن خش ماشین را انتخاب نمایید.

روش‌های خش‌گیری ماشین

پیش از شروع به خش‌گیری ماشین، باید شناخت درستی  نسبت به میزان خط و خش‌های وارد آمده بر آن داشته باشید. به واقع نیاز داریم که پیش از هر اقدامی نوع خط و خش را شناسایی کنیم.

تقسیم بندی خط و خش‌های بدنه ماشین:

خط و خش‌های سطحی

خط و خش‌های سطحی به همان خش‌هایی گفته می‌شود که عمق کمی داشته و زمانی که دست خود را روی آن‌ها می‌کشید، فرورفتگی احساس نخواهید کرد. این نوع از خط و خش‌ها، تنها لایه پولیش رنگ بدنه خودرو و یا رویی‌ترین لایه رنگ را خراش داده و از بین برده‌اند. از همین روی رفع آن‌ها نیز فرآیند ساده‌تری دارد.

خط و خش‌های عمقی

اما در مورد خط و خش‌های عمقی اوضاع متفاوت است و حین لمس محل خش، فرورفتگی احساس خواهید کرد. اگر ناخن خود را به آرامی روی محل خش افتاده بکشید، لبه ناخن شما در خراش فرو رفته و عمق آن را به خوبی متوجه میشوید

بهترین روش برای از بین بردن خش ماشین

برای این منظور به دستمال، پنبه نرم، سنباده نرم، سنباده زبر، پولیش، خمیر دندان و البته دست‌هایی ماهر نیاز داریم.

شروع خش‌گیری ماشین با شستشوی بدنه

پیش از هر اقدامی در روش‌های خش‌گیری ماشین خود، ابتدا محل خط و خش روی بدنه خودرو را به خوبی بشویید. البته توصیه می‌کنیم که کل بدنه شسته شود، اما در صورتی که شرایط آن مهیا نیست، حداقل بخش خط و خش و اطراف آن را بشویید. به این صورت رفع خط و خش به شکلی حرفه‌ای‌تر انجام خواهد شد و نتیجه کار تمیزتر از آب درمی‌آید.

خش‌گیری ماشین با سنباده زدن

در مرحله سنباده زنی، بسته به این که خش ایجاد شده روی بدنه ماشین، از کدام نوع باشد، روال متفاوتی را در پیش خواهید داشت. لازم به توضیح است که کاغذهای سنباده به دو صورت نرم و زبر عرضه می‌شوند و انتخاب شما در این مرحله اهمیت زیادی دارد. در غیر این صورت به جای ترمیم و رفع خط و خش‌های خودرو، آن‌ها را ایجاد خواهید کرد و به آن‌ها شدت بیشتری می‌بخشید.

سنباده زدن خط و خش‌های سطحی

در این صورت کافی است که از یک سنباده نرم استفاده نمایید. به علاوه حتما سنباده را خیس کرده و به آرامی و با حوصله در بخش خش‌های ایجاد شده، بکشید.

سنباده زدن خط و خش‌های عمقی

اگر خط و خش‌ها عمقی هستند، ابتدا باید از یک سنباده زبر استفاده کنید. البته بهتر است این سنباده آن قدرها نو نباشد. اگر سنباده استفاده شده در اختیار ندارید، یک سنباده نو تهیه کرده و آن را روی سطح بی‌اهمیت دیگری بکشید تا از آن حالت زبری مطلق و نو خارج شود. پس از آن این سنباده زبر کارکرده را روی بخش خش افتاده و به اندازه یک چهارم بند انگشت اطراف آن بکشید.

استفاده از رقیق کننده رنگ بدنه خودرو برای خش گیری

بهترین و ارزان‌ترین رقیق‌کننده‌ای که می‌توانیم به شما توصیه کنیم، خمیر دندان است. به کمک کمی خمیر دندان به راحتی می‌توانید رنگ بدنه در اطراف خراش را رقیق کرده و از آن برای پر کردن سطح خط و خش، استفاده نمایید. به همین دلیل است که عنوان از بین بردن خط و خش ماشین با خمیر دندان را زیاد می‌شنویم. البته در صورتی که مایل باشید امکان استفاده از پولیش‌های رقیق‌کننده رنگ بدنه خودرو نیز وجود دارد.

در این مرحله با استفاده از رقیق‌کننده بخش خش افتاده و به اندازه یک چهارم بند انگشت اطراف آن را، مالش دهید تا به سطح رنگ یکنواختی دست یابید.

خش‌گیری بدنه ماشین با پولیش

اکنون نوبت پولیش زدن بدنه و محل خط و خش می‌رسد. در این بخش از یک پولیش باکیفیت استفاده کرده و مقدار مناسبی از آن را روی محل مورد نظر قرار دهید. سپس به کمک یک تکه پنبه یا یک دستمال نرم، به خوبی پولیش را روی سطح بدنه مالیده و آن قدر به این کار با دقت ادامه دهید تا اثری از پولیش باقی نماند.

نکته: برای خط و خش عمیق خودرو، استفاده از پولیش زبر در ابتدا و پس از آن یک لایه پولیش نرم توصیه می‌شود. در حقیقت پولیش زبر کاری شبیه به رقیق‌کننده رنگ را انجام می‌دهد.

شستشوی مجدد

پس از اتمام کار، حتما دوباره خودرو را بشویید تا اثر رقیق‌کننده رنگ و پولیش به خوبی برطرف شود. به یاد داشته باشید که ماندن پولیش روی بدنه خودرو به خوردگی رنگ منجر خواهد شد و ضرورت دارد که حتما از رفع آن به تمامی، اطمینان حاصل نمایید.

سخن پایانی

در نظر داشته باشید که بهترین روش برای از بین بردن خش ماشین از میان روش‌های خش‌گیری ماشین شما، سپردن این کار به دست متخصص ترمیم بدنه خودرو است. انجام دادن ترمیم خط و خش ماشین به شکل غیرحرفه‌ای و ناشیانه، بیشتر ظاهری ناخوشایند برجای می‌گذارد و رفع مجدد آن نیز، سخت‌تر خواهد بود.