منبع اگزوز خودرو چیست؟

منبع اگزوز خودرو عملکرد پیچیده‌ای ندارد. این منبع به طور معمول پیش از خروجی اگزوز (یعنی همان لوله‌ای که از انتهای اتومبیل بیرون زده می‌بینیم) قرار دارد. این منبع در بدنه خود دارای لوله‌های سوراخ و تو در تو بوده که طراحی پیچیده‌شان برای شکست صدا و کاستن از شدت آن شکل گرفته است

وظیفه منبع اگزوز خودرو چیست؟

منبع اگزوز خودرو وظیفه کاستن از صدای موتور را دارد. اگر چه برای ما ناخوشایند است، اما موتور اتومبیل حین کار کردن به هر حال صدایی دارد. منبع اگزوز این صدا را پیش از خروج از لوله اگزوز، شکست داده و با تغییر جهت و کاستن از قدرت آن، در نهایت صدایی کمتر و محدودتر از اتومبیل خارج می‌کند.

این قطعه نیز مانند دیگر قطعات خودرو، می‌تواند خراب شده و دیگر قادر به انجام دادن درست وظیفه خود نباشد.

چرا منبع اگزوز خودرو خراب می‌شود؟

منبع اگزوز خودرو به دلایل ساده و پیش و پا افتاده‌ای خراب شده و سر و صدای اتومبیل را بالا می‌برد. دلایل خرابی منبع اگزوز خودرو را در زیر آورده‌ایم:

شکسته شدن بست هایی که منبع را متصل نگاه داشته‌اند

شکسته شدن یا شل شدن قلاب اتصال منبع اگزوز

پوسیده یا سوراخ شدن قطعات اتصال یا منبع اگزوز خودرو

پوسیده شدن یا خرابی تیغه‌های داخل منبع اگزوز

در کل می‌توان گفت که هر گونه مشکلی در اتصالات منبع اگزوز خودرو می‌تواند به شل شدن این قطعه منجر شده و سر و صدای اضافی تولید کند.

به طور مثال سوراخ شدن منبع اگزوز خودرو ، موجب ایجاد صدایی شبیه به انفجار حین حرکت می‌شود. به ویژه این صدا زمانی که در دنده‌های سنگین هستیم، با وضوح بیشتری به گوش می‌رسد.

البته این صداها در صورت بروز مشکل در خود لوله اگزوز نیز به نحوی به گوش می‌رسند.

نکته: به یاد داشته باشید که خرابی منبع اگزوز خودرو، فقط به سر و صدای ناهنجار و ناخوشایند آن محدود نمی‌شود. بلکه اگر بخواهید به حرکت دادن اتومبیل خود با همین منبع معیوب ادامه دهید، احتمالا تکان‌های آن، به دیگر قطعات متصل نیز صدمه وارد خواهد کرد.

به علاوه عمل نکردن درست منبع اگزوز خودرو، موجب عدم تخلیه کامل گازهای تولید شده از سیستم احتراق می‌گردد و باید دقت داشته باشید که حتما مقداری از این گازهای سمی به داخل خودرو باز می‌گردد.

همین دلیل کافی ست که خیلی به سرعت نسبت به تعمیر منبع اگزوز خودروی خود (چه به لحاظ قطعات بیرونی و چه داخلی منبع) اقدام کنید.

روش تشخیص عیب در منبع اگزوز خودرو

اگر چه سر و صدای ایجاد شده از بخش انتهایی اتومبیل، یک شاهد محکم بر عیب در منبع اگزوز خودرو محسوب می‌شود، اما برای اطمینان یافتن از این موضوع لازم است که به زیر خودرو رفته و بخش قرار گیری منبع را بررسی نمایید.

در صورتی که شما اطلاع درستی از وضعیت منبع اگزوز نداشته و به اصطلاح خودمانی سر از آن در نمی‌آورید؛ بهتر است وقت خود را هدر نداده و درخواست سرویس تعمیرکار در محل نمایید. در صورت دیگر اگر فرصت کافی دارید، خودروی خود را به نمایندگی یا نزد مکانیک ماهر برده و بخواهید تا وضعیت منبع اگزوز خودرویتان مورد بررسی قرار بگیرد.

تعمیر منبع اگزوز خودرو

ممکن است رفع مشکل سر و صدا با تعویض یک بست یا محکم کردن قلاب انجام پذیرد، یا این که ناچار به تعویض کل منبع اگزوز شوید. به هر صورت این چیزی ست که بعد از معاینه و بررسی منبع اگزوز به وسیله مکانیک، متوجه خواهید شد.

اهمیت بررسی و بازبینی دوره‌ای

درست همین جاست که متوجه اهمیت بررسی و بازبینی دوره‌ای اتومبیل خود می‌شوید. در صورتی که به موقع نسبت به بررسی چک لیست خودرو اقدام کنید، مشکلات کوچک تبدیل به معضلات بزرگ نمی‌شوند. به طور مثال یک بست شل شده، در طول زمان ممکن است کل منبع را دچار اختلال عملکرد نماید. با این حساب پیش از آن که خرج‌های سنگین‌تری متحمل شوید، با یک هزینه سرویس دوره‌ای، جان اتومبیل عزیز خود را نجات بخشید!