نکات مهم حین تحویل گرفتن خودروی صفر کیلومتر

نکات زیر را زمانی که برای تحویل گرفتن خودروی صفر کیلومتر می‌روید، در نظر داشته و قدم به قدم اجرا نمایید:

بدنه خودروی صفر کیلومتر را به طور کامل بررسی کنید

هرگز این تصور غلط را نداشته باشید که تمام خودروهای صفر کیلومتر بدنه سالمی داشته و امکان ندارد خط و خشی در رنگ آن پیدا کنید. شما باید با دقت کامل بدنه را مورد معاینه و بررسی قرار داده و تمام سطح آن را نسبت به فرورفتگی، برآمدگی، خط و خش یا پاشیده شدن رنگ بسنجید. اگر موج افتادگی، خط و خش یا پاشیده شدن رنگ روی شیشه ها، زه یا هر جای دیگر خودرو را مشاهده کردید، بهتر است از خرید آن منصرف شوید.

نکته: به خاطر داشته باشید که حتما از گلگیرهای خودرو و همین طور سپرها نیز دیدن کنید. برآمدگی یا فرورفتگی‌ها و همین طور اضافه شدن قطعه‌ای به آن‌ها را مورد توجه قرار دهید.

آینه‌ها و بالابرهای شیشه‌ها را امتحان کنید

آینه‌های کناری و نیز آینه داخل خودرو را امتحان کنید که به درستی جا به جا شوند. همچنین بالابرهای شیشه‌های جلو و عقب را چه اتوماتیک و چه دستی بیازمایید.

شیشه‌ها را به طور کامل تا پایین ترین سطح آن آورده و سپس آن‌ها را بالا برده و به تنظیم و عملکرد صحیح بالابر توجه نمایید.


نکته: عملکرد برف پاک کن‌ها و تیغه‌های برف پاک کن را از قلم نیندازید.

زمان تحویل خودرو را به صبح موکول کنید

بهتر است خودروی صفر کیلومتر را در وقت صبح و پیش از کم شدن نور خورشید، تحویل بگیرید. زیرا با کاسته شدن از میزان نور خورشید، احتمال زیادی وجود دارد که متوجه برخی ایرادات در بدنه و رنگ خودرو نشوید.

درب‌ها و صندوق عقب را بازرسی کنید

حتما تمام درب‌ها و صندوق عقب را باز و بسته کرده و دقت کنید که مشکلی حین باز و بسته کردن، وجود نداشته باشد. خوب است که در کاپوت را نیز باز کرده و حین بستن آن، به صدای افتادن کاپوت و تراز بودن آن دقت نمایید.

تایرهای خودرو را چک نمایید

برای این که موفق به افزایش طول عمر لاستیک‌های خودرو شوید، لازم است که از ابتدا خودروی خود را با تایرهای سالم و دارای تاریخ مصرف، تحویل گرفته باشید.

قابل توجه است که شاید تایرها به ظاهر سالم و نو باشند، اما تاریخ مصرف آن‌ها اهمیت زیادی دارد. خودروهای صفر کیلومتر که برای مدتی طولانی در پارکینگ ثابت مانده باشند، با فرسودگی یا گذشتن تاریخ مصرف تایرهای خود همراه هستند

.

بخاری و کولر را امتحان کنید

از تجهیزات داخلی خودرو، بخار و کولر را تست کنید. هر یک از آن‌ها را در تمامی درجات مورد آزمون قرار داده و به تغییر صدای موتور نیز حین روشن کردن بخاری یا کولر، توجه نمایید.

ضبط و سیستم مولتی مدیا خودرو را کنترل نمایید

سیستم مولتی مدیا یا ضبط خودروی صفر کیلومتر را نیز روشن کرده و عملکرد آن را مورد بررسی قرار دهید

.

چراغ‌های پشت آمپر را بازبینی کنید

چراغ‌های پشت آمپر حین رانندگی اهمیت زیادی دارند و خراب بودن هر یک از آن ها شاید به ظاهر چندان مهم نباشد، اما احتمالا پس از خرید تا مدت‌ها فرصت دست کردن این چراغ‌های معیوب را پیدا نمی‌کنید.

به همین دلیل در همان لحظه خرید و تحویل خودروی صفر کیلومتر، به چراغ‌های پشت آمپر دقیق شده و به اصطلاح گربه را دم حجله بکشید!

چراغ‌های جلو و عقب خودرو را امتحان کنید

کلیه چراغ‌های خودرو، اعم از چراغ‌های جلو و عقب، مه شکن‌ها و نیز چراغ‌های راهنما را روشن و خاموش کرده و عملکرد و شدت نور آن‌ها را بررسی نمایید.

خوب است که چراغ داخل کابین خودرو را نیز روشن کرده و سالم بودن آن را تست کنید

بخش فنی خودروی صفر کیلومتر را معاینه کنید

کاپوت را بالا زده و به خوبی موتور و قسمت‌های مختلف فنی خودرو را بررسی نمایید.

رادیاتور، گیج روغن، باتری و … را بازبینی کنید. جا رفتن صحیح و بدون نقص دنده‌ها را نیز امتحان نمایید. سپس اتومبیل را روشن کرده و به صدای موتور گوش فرا دهید. در صورتی که شناختی از عملکرد موتور و فنی اتومبیل داشته باشید، عیب یابی از روی صدای موتور به کمکتان خواهد آمد. در غیر این صورت نمی‌توانیم خیلی به تشخیص شما امیدوار باشیم!

اگر مایل هستید که حتما قسمت فنی خودروی صفر کیلومتر را مورد بررسی دقیق و کارشناسی قرار دهید، می‌توانید درخواست تعمیرکار در محل را داده و از وی بخواهید تا این خودرو را به دقت بررسی نماید.

توصیه نهایی

اگر چه خرید خودروی صفر کیلومتر، چالش‌های خرید خودروی دست دوم را ندارد؛ اما با این همه لازم است که در این خرید دست اول نیز دقت کافی به خرج دهید. هزینه گران تری که بابت خرید اتومبیل صفر کیلومتر می‌پردازید، باید کاملا هدفمند و بدون افسوس و مشکلات زودهنگام همراه باشد.