خودروی نو بخرم یا کارکرده؟

حتما برای شما هم پیش آمده که در دو راهی بین خرید خودروی نو یا کارکرده مانده باشید. وقتی برای خرید یک خودرو اقدام  می کنید، نه تنها شما نیاز به انتخاب برند، نوع و مدل ماشین خود دارید بلکه باید تصمیم بگیرید که می‌خواهید خودروی نو بخرید یا کارکرده؟! با توجه به بازار ایران و نوسانات قیمت، افت قیمت و هزینه های نگهداری یک خودرو، این تصمیم مهمی است و باید با بررسی کامل نسبت به آن اقدام کرد. در این مقاله به بررسی مزایا و معایب خرید خودرو نو و کارکرده خواهیم پرداخت ، با ما همراه باشید.


مزایای خرید خودرو نو:

از لحاظ احساسی مزیت خرید خودرو نو این است که خودرو از ابتدا در اختیار شما بوده و شما اولین مالک آن بوده و انتخاب می کنید که از ابتدا چگونه با آن رفتار کنید. اما از لحاظ مالی مزیت خرید خودرو نو این است که شما در حال خرید یک ماشین هستید که عموماً دارای گارانتی است. بیشتر خودروهای جدید در چند سال اول تعمیرات بسیار کمی خواهند داشت، بنابراین شما می توانید فقط روی نگهداری خودرو تمرکز ‌کنید. همچنین هزینه های بیمه کمتری برای آن پرداخت می‌کنید و شرکتهای بیشتری تمایل به لیزینگ آن دارند.

 

معایب خرید خودرو نو:

بزرگترین نقطه ضعف در خرید یک خودرو نو افت زیاد آن می باشد. یک خودرو نو بیشترین افت قیمت خود را در دو یا سه سال اول خود تجربه می کند. این بدان معناست که شما در واقع پول زیادی را از دست می‌دهید که البته با توجه به التهابات بازار در این چند سال زیاد به چشم نیامده است.

در نمودار زیر افت قیمت خودرو کیا سراتو آپشنال مونتاژی را در طول چند سال مشاهده می کنید.

افت قیمت سراتو مونتاژ در طول سال و کیلومتر

 

شیب افت قیمت به صورت جداگانه در طول سال و طی کیلومتر آمده است، در نمودار اصلی مشاهده می کنید که مدل 98 با کارکرد 10هزار کیلومتر شیب ملایمی دارد ولی بعداز افت سال تا مدل 96 شیب زیاد شده و بعداز آن شیب ملایمتر می شود.

افت قیمت سراتو مونتاژ بر حسب سال

 

افت قیمت سراتو مونتاژ بر حسب کیلومتر 


مزایای خرید خودرو کارکرده:

بزرگترین مزیت خرید خودروی کارکرده این است که خودرو مدنظر افت خود را کرده و شما با پولی که دارید به جای یک خودرو نو، می توانید خودروی بهتر کارکرده را خریداری کنید. پول شما ارزش خود را بیشتر حفظ می‌کند، همچنین در حال حاضر می توان از طریق شرکتهای معتبر، خودرو کارکرده را نیز به صورت لیزینگ خریداری کرد.

معایب خرید خودرو کارکرده:

بزگترین نقطه ضعف در خرید خودروی استفاده شده این است که شاید به اندازه کافی قابل اطمینان نباشد یا ممکن است نیاز به تعمیرات بیشتر داشته باشد. با این حال، شما می توانید از طریق شرکتهای معتبر خودرویی، یک خودرو کارشناسی شده با دفترچه سلامت خریداری کنید. با پیشرفت تکنولوژی، خودرو ها قابل اطمینان تر شده اند و بسیاری از مدل ها تا زمانی که بیش از 100،000 کیلومتر و نزدیک به ده سال عمر نداشته باشند، به تعمیر اساسی نیاز ندارند. این بدان معناست که می توانید خودرویی را خریداری کنید که سه ساله باشد و در مدت پنج سال آن را بفروشید و شاید نیازی به تعمیرات اساسی روی آن نباشد. بعلاوه، می توانید آن را با قیمتی بسیار نزدیک به آنچه خریداری کرده اید بفروشید. و البته که هزینه های نگهداری آن بیشتر است و ممکن است هر ماه مبلغی پول برای تعمیرات احتمالی آن در نظر بگیرید.

در نمودار زیر هزینه ای نگهداری و سرویس دوره ای سراتو آپشنال 2000 را در طول 100هزار کیلومتر مشاهده می کنید.

مهمترین نکته در خرید خودرو نو و کارکرده:

مهمترین نکته در خرید خودرو نو، اطمینان در قیمت واقعی و نو بودن خودرو می باشد (کارشناسی خودرو نو نیز از الزامات می‌باشد). و برای خرید خودرو کارکرده مهمترین نکته، خرید خودرو کارشناسی شده می باشد تا از سلامت خودرو از لحاظ بدنه و فنی اطمینان خاطر داشته باشید و اطلاعات کافی از افت و هزینه های نگهداری آن داشته باشید.

 تصمیم گیری:

هر شخص با توجه به بودجه و نیازی که دارد، باید خود تصمیم گیرنده باشد که بهترین گزینه چیست. تصمیم بگیرید چه میزان پول نقد می‌خواهید پرداخت کنید یا از پس هزینه های لیزینگ یا هزینه های دوره ای خودرو بر می آیید یا خیر. راهکار اساسی استفاده از یک مشاوره خوب می‌باشد. سایت کاراف (www.Carf.ir) در حال حاضر قیمت تخصصی خودرو، و هزینه های نگهداری خودرو را در کنار افت هر ساله آن با دقت بالا اعلام می‌دارد و در همچنین کارشناسان خبره آماده پاسخگویی و مشاوره رایگان برای کارشناسی و خرید خودروی مطلوب شما بصورت لیزینگ و  معاوضه خودرو می‌باشند.