الزامی  یا اختیاری مسئله این است...

اوج گرفتن دعوای 10 ساله ناجا و دفاتر اسناد رسمی

طی روزهای اخیر اختلافات درباره تنظیم سند خودرو دوباره اوج گرفت.


پلیس راهور ناجا: 

 "با توجه به حکم دیوان عدالت اداری مبنی بر اینکه برگ سبز صادره از سوی ناجا در حکم سند قانونی خودرو است، ثبت سند خودرو در دفاتر اسناد رسمی اختیاری است.


٢٠٠ هزارتومان يا ٣ ميليون تومان؟

نقل و انتقال خودرو با سند راهور چیزی حدود ۲۰۰ هزار تومان میشود،اما اگر بعضی ها علاقه دارند به دفترخانه ها مراجعه کنند و سند دفترخانه های که حدوداً سه میلیون تومان میشود بگیرند جای خود دارد؛ ولی این به آن معنا نیست که سند پلیس اعتبارکمتری داشته باشد.


دفاتر اسناد رسمی:
برگ سبز خودرو چیزی مشابه قولنامه ای است که در بنگاه ها ارائه می شود و جایگاه ثبتی رسمی ندارد

 نداشتن سند ثبتی، مشکلات حقوقی متعددی ایجاد کرده و فقط در 11 ماه امسال، بیش از 70هزار پرونده قضایی در این باره تشکیل شده است.

کانون سردفتران و دفتریاران هم با اشاره به ماده 29 قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی و  تبصره یک قانون مالیات بر ارزش افزوده، ثبت سند رسمی برای اموال منقول و غیرمنقول را الزامی دانسته و خواستار تداوم الزامی بودن ثبت سند خودرو است


نتیجه:

اگر تنظیم سند خودرو در دفاتر اسناد رسمی ملغی شود، این دفاتر بخش بزرگی از درآمد خود را از دست خواهند داد؛ هر چند هنوز مشخص نیست که با حذف دفاتر از چرخه نقل و انتقالات خودرو، ناجا با همین هزینه‌های فعلی برگ سبز را صادر خواهد کرد یا برای خود حق‌التحریر در نظر خواهد گرفت؟!


حالا باید منتظر شفاف شدن جزئیات این لایحه و تصویب آن ماند، اما در هر صورت نمی توان گام مثبت دولت را برای حذف یک کار موازی و جلوگیری از سردرگمی مردم نادیده گرفت.