ترخیص خودروهای دپو شده در انتظار تایید وزیر صنعت

1397-10-19 | نوشته شده توسط:کاراِف

مهدی دادفر، دبیرانجمن واردکنندگان خودرو ، در پاسخ به آخرین روند ترخیص خودروها از گمرکات اظهار کرد: بررسی سران قوا بر روی موضوع ترخیص خودروهای دپو شده در گمرکات متعلق به هفته های گذشته بوده و در حال حاضر موضوع ترخیص خودروهای دپو شده در گمرکات در انتظار تایید نهایی رضا رحمانی وزیر صنعت، معدن و تجارت است.

وی با بیان این که تصمیم گیری این موضوع در سران قوا به پایان رسیده است، افزود: تصمیمات سران قوا بر روی موضوعاتی همچون ورود، ترخیص و ممنوعیت و مواردی از این دست نیست زیرا مبلغی که برای واردات خودرو پرداخت و واردات انجام شده از حیطه تصمیمات سران قوا خارج است و این روند تنها با عملکرد جزیی یکی از زیرمجموعه های وزارت صنعت، معدن و تجارت در ارتباط است.

دادفر ادامه داد: از آن جا که این سازمان تمایلی به انجام وظیفه قانونی خود ندارد و اقدام به فرافکنی می کند، همه سازمان ها، سران قوا، معاون اول رئیس جمهور و حتی شخص رئیس جمهور باید به این موضوع وارد شوند و هم اکنون نیز به نظر می رسد اظهارنظرهایی از این دست با هدف خارج کردن این موضوع از سازمان های زیرمجموعه وزارت صنعت، معدن و تجارت و واگذاری آن به دولت باشد.

دبیر انجمن واردکنندگان خودرو با تاکید بر این که سازمان توسعه تجارت در حال حاضر با گرفتاری هایی همراه است، تصریح کرد: انتخاب رئیس سازمان توسعه تجارت کار بسیار دشواری است چرا که این فرد باید به فرایندهای تجاری آگاه و برای ایجاد تعادل و توازن برنامه داشته باشد ضمن آن که باید نوع نگاه اقتصادی خود را اعلام کند.

وی افزود: رئیس این سازمان رهبر ارکستر تجارت ایران است و اقتصاد سیاسی و رژیم تجاری ایران را نظارت و پیش بینی کرده و برای آن برنامه ریزی انجام می دهد.

دادفر در ادامه با اشاره به شورای سیاست گذاری خودرو و تشبیه کردن این شورا به مغز اقتصادی صنعت خودرو گفت: این شورا باید برای وضعیتی مانند امروز فکر و برنامه ریزی می کرد اما این شورا تنها تبدیل به گره گشای خودروسازان داخلی شده بود.

وی با اشاره به اظهارات رئیس سازمان توسعه تجارت مبنی بر اینکه نتیجه جلسه سران سه قوا درباره ترخیص خودروهای مانده در گمرک به زودی اعلام می‌شود و در صورت موافقت سران قوا، شرایط خاصی از جمله پرداخت عوارض و حقوق گمرکی برای ترخیص این خودروها تعیین می‌شود، تصریح کرد: این اظهارات در حالی مطرح می شود که در هفته جاری نیز دفتر پیگیری های ویژه رئیس جمهور در نامه ای به وزارت صنعت، معدن و تجارت خواستار تعیین و تکلیف خودروهای دپو شده در گمرکات شده بود و رئیس سازمان توسعه تجارت نیز در حاشیه این نامه بر این موضوع تاکید کرده بودند بنابراین اظهارات و اقدامات جدیدی نیست.

به گفته دبیر انجمن واردکنندگان خودرو، از این تعداد خودرو دپو شده ، 3 هزار خودرو درب خروج گمرک بوده و همه تشریفات گمرکی آن به پایان رسیده و تنها در انتظار یک استعلام برای خروج هستند.

منبع:عصر خودرو

نظرات کاربران

یک دیدگاه ارسال کنید

دیدگاهی وجود ندارد