بدون شک هر خریدار خودروی در لحظه خرید و انتخاب خودرو به دنبال بررسی هزینه های نگهداری و استفاده از خودرو می باشد اگرچه به نظر می‌رسد این موضوع در مورد خودروهای تجاری که به منظور کسب درآمد استفاده می‌شود بیشتر و در مورد خودروهای شخصی کمتر مورد توجه قرار گرفته است ولی با توجه به افزایش قیمت سوخت انتظار می رود که این موضوع مانند کشورهای توسعه یافته مورد توجه جامعه ایرانی قرار بگیرد.


با توجه اینکه مصرف سوخت خودروهای مختلف متفاوت می باشد، افزایش هزینه های سوخت تاثیر متفاوتی روی مقبولیت خودروها نزد مشتریان ایجاد نموده است، بدیهی است خودروهایی با تکنولوژی قدیمی و یا حجم موتور بالا و وزن بیشتر، هزینه بیشتری به مالکان خود تحمیل نموده و خودروهای سبک و با تکنولوژی های جدید نظیر توربو و یا هیبریدی که مصرف سوخت کمتری دارند بیشتر مورد توجه خریداران قرار بگیرند.

 


به طور نمونه برای خودروهای مختلف به شرح زیر تاثیر افزایش هزینه ماهانه سوخت در اثر افزایش قیمت سوخت از لیتری 1000 تومان به 3000 تومان نشان داده شده است . میزان مصرف سوخت در نظر گرفته شده مقدار مصرف سوخت ترکیبی اعلامی توسط شرکتهای تولید کننده و برای مسافت بیست هزار کیلومتر در سال می باشد (بدیهی است با توجه به شرایط استفاده شهری و ترافیک موجود در شهرها بسته به شرایط استفاده به مراتب بالاتر از اعداد اعلامی می باشد).

همانطور که مشاهده می کنید برای خودرو هایی با حجم موتور بالا نظیر سورنتو و یا خودروهایی با تکنولوژی های قدیمی مانند پژو ۴۰۵ هزینه‌های تحمیلی بیشتر می باشد و خودرویی مانند کپچر به دلیل بهره گیری از تکنولوژی توربو پایین تر می باشد.

بدیهی است در این شرایط هر خریدار خودرو پیش از خرید به بررسی هزینه های مالکیت خودرو خواهد پرداخت و به منظور پاسخگویی به این نیاز اساسی برای اولین بار در کشور پس از انجام مطالعات جامع در خصوص شناسایی هزینه های مصرف سوخت خودروهای مختلف ابزار هوشمند محاسبه هزینه های استفاده و نگهداری خودرو شامل مصرف سوخت در سایت کاراِف  WWW.CARF.IR در دسترس کاربران برای یک تصمیم درست و حرفه ای قبل از خرید خودرو قرار گرفته است .

همچنین میتوانید برای خرید سفارشی خودرو از سایت کاراِف درخواست کارشناسی خودرو در محل دهید، تا کارشناسان کاراِف با بررسی کامل فنی و بدنه و مشاوره های تخصصی،  در تمام مراحل خرید خودرو با شما همراهی کنند.